Navigation is at the bottom.

Raspberry Pi {old}

Tak som si kúpil jedno raspberry pi. Odbalil som ho, napálil dáky obraz na kartu a zapol. A čo teraz? Prinútilo ma to kúpiť jeden poriadny monitor, ktorí teraz používam hlavne k PC. Po niakých malích experimentoch som sa rozhodol, že ten debian boot poriadne prerobím.

Boot a Init

V debiane je celý booting vyriešený magičnými shell skriptami. Je ich tam asi dvacať a každý z nich sourcuje ešte štiry dalšie. Čo samozrejme na singlecore 700MHz trvá asi dve minúty. A toľko sa mi fakt nechce čakať. Takže podme na to!

Nainštaloval som balík minit. Je to alternatívny program 1 (prvý program čo sa spustí a beží furt). To bola tá ľahká časť. Teraz ''iba'' zostáva prerobiť debian konfiguráciu do minit. Minit funguje tak, že pri štarte spustí službu "default" a všetky jej závislosti. Pôvodný rcS.d som sa rozhodol zachovať a tak som pridal službu, ktorá jednorázovo spustí a počká všetky skipty z /etc/rcS.d. Tento krok na môj vkus trvá pri štarte až príliš dlho, ale optimalizáciu si nechal som na koniec, a potom som odtiaľ proste všetky blbosti vymazal.

Dalej bolo pridať deskriptory k niakým základným službám ako je crond, getty, rsyslogd. Každý z tychto démonov má parameter aby sa neforkoval do pozadia. Minit totižto služby monitoruje, a ked sa ukončí, spusí ju znovu. Dalej som pridal deskriptory na xinetd, ntpd, sshd, lighttpd. V podstate to isté: Skopírovať originálny startup skript, 90% z neho vymazať a upraviť podľa manuálu k danému programu.

Networking

Klasická IfUpDown konfigurácia. Ale pridal som do /etc/network/if-up.d dva custom skripty. Jeden freedns, použije curl na aktualizáciu DNS záznamu cez službu FreeDNS.afraid.org:www. Druhý, portforward, využíva program miniupnpc na nastavenie NATu (na 576k modeme), za ktorým bohužial sedím. Skripty zverejním, ked budú pripravené.

IfPlugD

No a kedže ten modem vypíname a zapíname dosť často potrebujem niečo, čo urobí ifup a ifdown. Konfigurácia bola triviálna: apt-get install a preklikať sa cez menu.

Ešte som nainštaloval aj guessnet-ifupdown a pridal do konfigu mac môjho modemu, keby som náhodou chcel viac profilov.

Domáci server {wip}

Moje Raspberry Pi som zatial urobil ako domáci server. Je tam web server a možno niekedy aj minetestserver. Meno stroja je home.brod.nasareakcia.sk ale môže sa to zmeniť ak freedns zase prestane fungovať ale vžd zostane v tvare home.brod.doména. Často vypínam modem tak neočakávajte veľkú dostupnosť.

Hlavné menu

<iframe src='http://parlon.holes.sk:80/issue/' width='230' height='48' frameborder='1' title='alt'> /etc/issue </iframe>

Ten rámček vyššie má zobraziť, či je stroj online.