Navigation is at the bottom.

Regulovatelný spínaný zdroj z PC AT zdroja

Tento článok sa zameria na úpravu staráho zdroja z pc na zdroj regulovatnľný. Konečným cieľom projektu je napájať chlorečnanový agregát týmto zdrojom.

Záznam z úpravy jednočinného blokujúceho meniča

Nevyšlo to. Z PWM čipu sa stal PWN čip a z jedného mosfetu boli dva. Netuším kde som urobil chybu. Ale teraz som získal jeden polomost-ový zdroj PC-AT s TL494 a ten sa mi upraviť hádam podarí.

Záznam z úpravy polomostu

Úprava tohto druhého zdroja dopadla oveľa lepšie ako som očakával. Urobil som ho napäťovo regulovatelný od 2.6V do 17V. Max prúd je ten čo bol pôvodne na 5V vetve.

Tento zdroj bol typu AT takže mal iba +5 -5 +12 -12 vetvy. Žiadny standby ani 3.3 výstup. Prekvapili ma miniatúrne chladiče na výkonových súčiastkácha a tiež pomerne tenké vodiče tlmiviek a ešte fakt že výstupné PI filtre mali namiesto cievky skrat. Ale fungoval. Na primárnej strane mal dva bipolárne tranzistory, v strede neveľké trafo a jedno malé (asi budiace). Nenachádzali sa tu žiadne optronu. Na sekndárnej strane sa nachádzal obvod DBL494 (TL494).

Tento obvod je fajn, pretože na pine 1 má napäťovú spätnú väzbu s referenciou 2.5V. Od tohto pinu išiel odpor k zemi a další k 5V a jeden k 12V. Ten čo išiel k 12V som odpojil, ten čo išiel k 5V som vymenil za väčší a dal sériovo potencometer.

Funguje mi to a v pohode s tým napájam elektrolýzu 3.8A (pribl. 4V). Prúd meriam ako úbytok na dvojmetrovom vodiči.

Odkazy