Navigation is at the bottom.

Kométa (svetlica)

Predstavte si rýmsku sviecu, ale namiesto 12 malích prdov to vystrelí raz, vyššie a trochu väčšiu svetlicu. Ja a asi aj daľší tento 'singleshot' používajú na testovanie kompozícií hviezd.

Zariadenie je vlastne papierová rúra, z ktorej vystrlí horiaci valček (lisovaná) alebo guľka (gúľaná). Potom to ešte chvíľu vo vzduchu horí a zhasne zvyčajne pred dopadom na zem.

piest z striekačky

Nástroj na kométy

Na výrobu toho valčeka (kométy) potrebujeme lisovací nástroj a svetlicovú zmes. O zmesiach sa viac venujem v svetličkách. Lisovátko som si vyrobil z striekačky, ktorej som rovno odrezal dno. Potom som valec striekačky (PP?) nahradil tvrdšou PVC rúrkou z balzamu na pery, ktorá iba náhodou mala rovnaký priemer. Výška vlalčeka by mala byť podobná priemeru. Teda moje valčeky budú mať 12mm v premere a približne centimeter na výšku.

valček

Kométa Cukor-Chlorečnan-Hliník 12mm

Zmes navlhčíme vodou, alebo čím sa tá zmes má vlhčiť. Zmes musí mať konzistenciu vlhkého piesku z ktorého sa dá stavať, nie blato, či kaša. Ja zvyčajne nasypem prášok do igelitového vrecka a za mačkania a drolenia pridávam po kvapkách vody, kým zmes udrží tvar. Teraz som zobral lisovátko a pár krát som rúrku zatlačil do pripravenej zmesi, vedľa som zatlačil na piest proti podložke. Valček teraz treba vytlačiť na tácku na nechať vysušiť.

Nápal

Záleží na zmesy, ale niekedy sa kométa nemusí zapáliť od výmetnej nálože. Riešením je nalepiť na kométu ľahšie zapálitenú zmes. Táto zmes sa volá nápal (prime). Ďaľší spôsob je pridať vrstvu nápalu kým máme kométu ešte v lisovátku. Skúšal som obydve. Nápal a výmetná zlož môžu byť toho istého zloženia.

Kanón

Ak máme 12mm valcové kométy, potrebujeme 13mm papierovú rúru z ktorej ich budeme strieľať. Najprv som mal rúru 12cm vysoké ale potom som urobil 7cm a stačilo to. Najťažšie na výrobu rúry je nájsť správnu formu. Môžme použiť hocaký valec: ceruzu, varechu, tyč, atď. Natrieť papier škrobovým lepidlom a opatrne ho namotať na formu. Na tretí krát to možno bude rúra.

Rúra má dva konce. Jeden treba upchať. Napríklad pieskom s bielim lepidlom. Dieru pre zápalnicu urobte napríkld špendlíkom a ihlicou. Dalej treba pridať výmetnú nálož, napríklad H3. Ja neviem koľko, vždy tam trochu nasypem a niak to vyletí. Ak je kométa v rúre príliš voľná, môžme ju obaliť do papierovej vreckovky.

Koláč

Môžme zreťaziť niekoľko takýchto rúr so svetlicami zasebov pre znásoenie efektu. Nalepil som zodeveť rúr vedľa seba na poriadnu podložku do kruhu tak aby zápalnice trčali asi jedenapol cetimatra od seba. Zápalnice som prilepil na hlavnú spomalenú zápalnicu a celé som to naládoval. Páčilo sa to mňe, aj audiencií.

Treba si dávať pozor na stabilitu zariadenia. Ak sa prevráti od spätného rázu, začne strieľať kade-tade. Takisto zápalnice musia byť dostatočne daelko od seba, aby sa nechytili jedna od druhej.