Navigation is at the bottom.

Duté polgule z papiera

Duté polguľe sú základ pre výrobu guľových púm. Alternativou k nim sú tzv can shells. Polgule sa naplnia pyro matgeriálom a zlepie do guľe. Guľa je potom vystrelené z rúry a vo vzduchu vybuchne.

Niekoľko vrstiev papiera zlepeného gluteínovým lepidlom sa ukázali byť veľmi pevené. Výroba je trochu zdllhavá ale dá sa zvládnuť.

Potrebujeme

Lepidlo

Na lepenie papiera použijeme gluteínové lepidlo. Znie to strašne, ale je to iba múka s vodou.

Dáme jeden objemový diel múky a zalejeme to dvomy až tromi dielmi vody. Varíme a miešame do vytvorenia kaše. Hustotu upravíme pridaním vody. Môžme pridať trochu octu ako konzervant. Za tepla prelejeme do uzatvárateľnej nádoby.

Forma

Formu tvorí dutá guľa rozrezaná na polovicu. Jej vnútorný priemer určuje vonkajší priemer hotových polgulí. Fajné guličky sú v guličkových deodorantoch, potom tineísová a v núdzi sa dá použiť pinpongová (je príliš mäkká).

Postup

Noviny som nastrihal na obdllžnikové pásiky s rozmermi 1,25*d a 2*d, kde d je vnútorný priemer formy.

Vnútro formy som zakril potravinovou fóliou. Ale funguje to aj bez nej, len sa to ťažko vyberá. Jeden pás papiera som natrel z jednej strany lepom a tou zalepenou stranou som ho vlepil do formy. Na prst som si nabral lep a tým prstom som tam ten papier povtláčal a lep rozotrel. Papier, čo z formy vyčnieva som nechal tak, postaráme sa oň neskôr. Dalšie vrstvy budú rovnako ak druhá. Zobral som druhý pás papiera ale tento raz som ho nenatrel lepom. Na prst som znovu nabral lep a tento pás som do formy vlepil 90° otočený, takže kratšia hrana bola tam, kde pri prvej vrstve dlhšia. Prstom s lepom som to tam pozatláčal.

Každá dalšia vrstva bude o 90° otočená vzhľadom na predchádzajúcu, čo zabezpečí, že sa papier nebude na stranách hromadiť. Ja som na 2,5cm formu dával 8 vrstiev novinového papiera. Po usušení je to tvrdé ako skala, aj ked je to za vlhka fakt labinlné. Na 3,5cm formu som dal 12 vrstiev. Ono sa to zdá, že 8 vrstiev je strašne veľa, ale ja som zabudol počítať a za chvíľu som ich tam mal dvakrát toľko. Môj názor je: radšej menej ako viac. Puma má mať pevné oblepenie, nie polguľe, k obliepaniu sa dostaneme v budúcom článku.

Výrobok z formy vyberieme ťahaním za potravinovú fóliu. Necháme vysušiť na radiatore alebo na slnku. Po zaschnutí odstrihneme alebo odrežeme prebytočný papier.

Obrázky hádam prídu.