Navigation is at the bottom.

Guľové pumy {wip}

Je to jednoducho guľa (ball shell), ktorá vyletí do vzduchu a vybuchne. Ešte sú aj valcové pumy (canister shell) ale názov tohto článku mi ich nedovoľuje viac rozoberať. Keby to iba tak buchlo, to by bola nuda, aj ked také sa tiež používajú (salute). Zvyčajne pri výbuchu sa uvoľní určitý efekt, napríklad: svetličky (stars), efektné vložky, vrtítka, malé výbuchy a dokonca aj dalšie pumy.

Potrebujeme obal. Puma je guľová a polovica guľe je polguľa, tak potrebujme dve polguľe z papiera na každú pumu.

Každá takáto puma potrebuje zápalnicu a oneskorenie. Zápalnica sa zvyčajne zapáli pri vystrelení z kanóna. Oneskorenie sa rieši bud časovou zápalnicou alebo spolettou. Spoleta sa prestrčí cez dieru v jednej z polgúľ. Dalej by to malo vybuchnúť tak potrebujeme dáke vybuchovaldlo. Ja mám H3 tak používam H3, oficiálne sa používa normálny čierny prach. Zvyčajne do pumy stačí menej vybuchovadla ako sa tam zmestí ale musí byť úplne plná, tak sa používa plnidlo ako napríklad drevené piliny, otruby alebo rôzne zrná.

Ako som už spomínal, chce to efekt pri výbuchu. Najlepší efekt sú hviezdy (svetličky). Aby sa svetličky správne pri výbucju rozleteli, treba ich pekne poukladať ku stene polguľe. Veľkosť hviezd sa tiež prejaví: čím sú väčšie, tým menej sa ich tam zmestí ale mejú silnejší/dlhší efekt. Nad hviezdy sa dáva jedna tenká vrstva papiera z obrúska, slúži na oddelene hviezd od prachu a nieje povinná. Zbytok sa vyplní vybuchovým prachom a plnidlom.

Dve takto pripravené polguľe (jedna s zápalnicou) treba spojiť dokopy. Ľudia to robia bud tak prudko, že sa nič nevysype alebo cez papier. Každopádne si treba dávať pozor a hned spoj prelepiť papierom.

Rovníkový spoj je veľmi slabí a puma by praskla práve v tomto mieste a výbuch by bol nesymetrický. Preto sa puma oblepuje veľa vrstvami papiera. pokračovanie na budúce